V Severním Irsku se konají volby, zvítězit mohou separatisté

Date:

Obyvatelé Severního Irska budou dnes volit své zástupce do regionálního parlamentu. Podle předvolebních průzkumů je možné, že volby skončí přelomovým vítězstvím katolické republikánské strany Sinn Féin.
Předvolební plakát s lídrkou strany Sinn Fein Michelle O’Neillovou v severoirském hlavním městě Belfast

Levicové uskupení prosazující sjednocení Irské republiky se Severním Irskem si v průzkumech udržovalo náskok před Demokratickou unionistickou stranou (Democratic Unionist Party – DUP), která podporuje setrvání této části ostrova ve svazku s Británií.

Vítězství by pro Sinn Féin představovalo minimálně symbolický milník. Levicoví nacionalisté, kteří původně vzešli z politického křídla polovojenské organizace IRA, která usilovala o odtržení Severního Irska od Británie, by mohli vůbec poprvé navrhnout šéfa příští severoirské vlády.

Play0%Volume
V posledních volbách v roce 2017 těsně zvítězili unionisté, kteří jsou u moci v Severním Irsku již od jeho vzniku v roce 1921. DUP tehdy v předčasných volbách získala 28 křesel v 90-členném sboru. Separatistická republikánská strana Sinn Féin si ale zajistila jen o křeslo méně.

Popularita probritských protestantů za poslední čtyři roky klesla, i kvůli následkům brexitu, s nimiž se regionální vláda musela vypořádat. Průzkumy DUP připisují podporu pětině voličů, v roce 2017 stranu volilo 28 procent voličů.

hand who holds an electoral card and an identity card to vote

Katoličtí separatisté naopak nyní oslovují více lidí, a to levicově orientovanou politikou. V kampani se kandidáti zaměřovali hlavně na témata zvyšujících se životních nákladů, nedostupného bydlení a na zaměstnanost.

Volební místnosti se otevřou v 07:00 místního času (08:00 SELČ) a uzavřou se o patnáct hodin později, tedy ve 22:00 (23:00 SELČ). Volit může zhruba 1,4 milionu lidí. Přesto, kdo ve volbách zvítězí, budou na sebe obě největší strany zřejmě odkázány při sestavování příští vlády. Republikáni a unionisté dodržují od roku 1998 dohody o dělbě moci na základě velkopátkové mírové dohody, která ukončila dlouholetý konflikt v zemi.

DUP ale nyní vyhrožuje, že pokud Londýn nezruší pobřexitový severoirský protokol, kvůli kterému Severní Irsko částečně ztratilo dosavadní pevná pouta se Spojeným královstvím, protože musí dodržovat pravidla jednotného trhu EU a celní unie, na další společné vládě se Sinn Féin podílet nehodlá.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak vybrat stan správný stan 

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho...

Pořiďte si Hi-Fi reproduktory a užijte si radost z dokonalého zvuku

Dávno pryč jsou doby, kdy byly Hi-Fi reproduktory vybavením,...

Porovnání parametrů LimeVPN versus CactusVPN: V čem je která lepší?

Jaká z těchto VPN je lepší: LimeVPN, nebo toho...

Akvamarínová nej aneb znáte ty největší kameny?

Mezi akvamaríny se najdou dokonce i skuteční rekordmani. Ten...