Oslabí volby premiéra Johnsona?

Date:

Pozice britského premiéra Borise Johnsona vypadala téměř neohrožená. V prosinci 2019 vyhráli jeho konzervativci parlamentní volby, když v podstatě rozdrtili labouristickou opozici pod vedením Jeremyho Corbyna. Následoval brexit a Johnson byl politickým králem.

Konzervativní britský premiér Boris Johnson.

Jiný svět

Přestože od volebního triumfu toryových, jak v Británii volají členy Konzervativní strany, uplynulo jen dva a půl roku, téměř se dá říci, že od té doby se svět změnil k nepoznání. Zasáhla ho covidová pandemie, Rusko zahájilo válku proti Ukrajině a vlády bojují s ekonomickými a politickými důsledky rostoucích cen energií a téměř všech výrobků. A slibované pozitivní vlivy brexitu na Spojené království jsou jen stěží patrné.

V této situaci se dnes na mnoha místech v Anglii, ve Skotsku a ve Walesu konají komunální volby. Proti Johnsonovi už nestojí Corbyn, ale jiný labouristický vůdce. Keir Starmer se postavil na čelo hlavní opoziční strany v dubnu 2020. Veřejnost musel poměrně dlouho přesvědčovat, že je tím správným lídrem, a stále o tom panují pochybnosti, ale jeho labouristé od loňského prosince ve většině průzkumů porážejí Johnsonovy konzervativce. Nepochybně k tomu přispěl fakt, že premiér čelí kritice, ale i policejnímu vyšetřování, že se během covidového lockdownu v jeho sídle na Downing Street 10 konaly několik večírků.

O skandálu jako první loni koncem listopadu informoval deník Daily Mirror. Aféra dostala název Partygate, ale na jistou dobu ji odsunula do politického pozadí ruská válka proti Ukrajině. Ale v dubnu policie informovala Johnsona, jeho manželku Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka, že za porušení proticovidových pravidel dostanou pokutu. Podle všeho to nebude jen v jednom případě. „Je mi líto, že máme premiéra, který porušil zákony, které zavedl, aby se jimi země řídila,“ prohlásil Starmer na adresu premiéra v parlamentní debatě. Labouristický lídr vyzval Johnsona i Sunaka, aby odstoupili.

Businessman Putting a Ballot into a Digital Tablet. Voting Online Concept.

„Tehdy ani potom mě nenapadlo, že setkání ve vládní místnosti těsně před důležitou schůzkou o covidové strategii, by mohlo představovat porušení pravidel. Byla to moje chyba a bezvýhradně se za ni omlouvám,“ uvedl Johnson, když už bylo jasné, že dostane pokutu.

Zároveň přešli konzervativci do protiútoku. Již dříve se objevily Starmerovy fotografie s pivem v ruce ze setkání labouristů ze dne 30. dubna 2021. Opoziční lídr trvá na tom, že šlo o pracovní schůzku, kterou tehdy platná covidová pravidla nezakazovala. Konzervativci však chtějí, aby policie beergate nebo pivní aféru vyšetřila. Ve vytváření tlaku toryovcům výrazně pomáhají jim blízká média. Zpravodajská stránka Insider.com připomněla, že konzervativní bulvár Daily Mail sedm dní za sebou o Starmerových problémech informoval z titulní strany.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak vybrat stan správný stan 

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho...

Pořiďte si Hi-Fi reproduktory a užijte si radost z dokonalého zvuku

Dávno pryč jsou doby, kdy byly Hi-Fi reproduktory vybavením,...

Porovnání parametrů LimeVPN versus CactusVPN: V čem je která lepší?

Jaká z těchto VPN je lepší: LimeVPN, nebo toho...

Akvamarínová nej aneb znáte ty největší kameny?

Mezi akvamaríny se najdou dokonce i skuteční rekordmani. Ten...